z bookhunter.pl

ŻYCIOWA UKŁADANKA

Poezja to taki gatunek literacki, po który rzadko sięgają czytelnicy. A szkoda, bo emocje i pubudzenie naszej wewnętrznej wrażliwości są bezcenne. I wcale nie trzeba być znawcą tematu. Wystarczy zdać się na własne poczucie estetyki i wybrać to, co nam się podoba.
Ja tak zrobiłam i sięgnęłam po ostatni tomik poezji Anny Wirowskiej pt. Życiowa układanka. Przeczytałam od razu cały i zagłębiłam się w refleksje. Zaczęłam się zastanawiać jaki jest mój stosunek do przemijania, jaka jest moja postawa w życiu, jaki jest stosunek do innych ludzi.

Poetka w swoich wierszach nie szczędzi gorzkiej prawdy o życiu, ludziach, problemach egzystencjalnych, duchowych czy społecznych. Obnaża ludzkie sztuczności i pychę, pisze też o śmierci.

Poezja Anny Wirowskiej skłania do przemyśleń. Poetka przestrzega nas przed byciem pionkiem, marionetką czy kukłą w garniturze. Ceni ponad wszystko osobowość, dobroć i życie w zgodzie z boskimi przykazaniami. Pisze także o śmierci ludzkiej duchowości i kultury. Szczerość zawarta jest w każdej strofie.

Dzięki tej lekturze zaczęłam analizować moment w życiu, w jakim się obecnie znajduję i dostrzegłam, jak wiele ode mnie zależy. Każdy z nas ma wpływ na rzeczywistość. Wszystko zależy tylko od naszej postawy. Takie refleksje wywołane poezją Anny Wirowskiej przywołują potrzebę uporządkowania współczesnego życia.

Warto czasem sięgnąć po tomik Anny Wirowskiej pt. Życiowa układanka, ponieważ możemy dzięki niemu skłonić się do rozmyślań, spróbować zrozumieć nas samych i trudną, współczesną cywilizację. Powalczmy o dobro i przygotujmy wygodne miejsce dla Boga w naszym życiu, bo jak pisze poetka:

„Bywa tak, że rozum starannie ubrany w dumną szatę nie wierzy
w Twoją moc.
Szkoda, że wszystko co ważne w życiu zgubił”.

Karolina Buczkowska
źródło: www.bookhunter.pl